DziÅ› jest niedziela, 28 kwietnia 2024     16:50:18
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Województwo kujawsko-pomorskie Powiat Bydgoski Biulentyn Informacji Publicznej

Dane Urzędu

UrzÄ…d Gminy Nowa WieÅ› Wielka
ul. Ogrodowa 2,
86-060 Nowa WieÅ› Wielka
tel. (52) 320 68 68
fax: (52) 320 68 50
e-mail: kancelaria@nowawieswielka.pl

NIP URZĘDU GMINY: 953-22-15-757

NIP GMINY: 554-28-63-378 

Regon: 000539644

Godziny pracy Urzędu:

poniedziałek: 7:15 - 15:15
wtorek: 7:15 - 16:15
środa: 7:15 - 15:15
czwartek: 7:15 - 15:15
piÄ…tek: 7:15 - 14:15


więcej informacji
JesteÅ› tutaj: Gmina Nowa WieÅ› Wielka >

Zabytki

Zabytki


Pałacyk Myśliwski Skórzewskich.

PomiÄ™dzy szosÄ… krajowÄ… 25, a zakolem Noteci, wÅ›ród Å‚Ä…k, okoÅ‚o 2 km od stacji kolejowej Chmielniki w kierunku zachodnim znajduje siÄ™ PaÅ‚acyk MyÅ›liwski Hrabiów Skórzewskich (wpisany do rejestru zabytków). Przy dobrej pogodzie paÅ‚acyk można zauważyć przejeżdżajÄ…c przez Chmielniki trasÄ… Bydgoszcz–InowrocÅ‚aw.

Obiekt wybudowany został pod koniec XIX wieku na terenie majątku należącego do rodziny Skórzewskich. Pałac wzniesiony w stylu gotyzujących siedzib dworskich. Służył hrabiowskiej rodzinie do częstych wyjazdów ze swojej rezydencji w Lubostroniu na łono natury. W okresie międzywojennym pełnił funkcję siedziby zarządcy majątku. Po 1945 roku obiekt wraz z przyległymi ziemiami przejęty został przez Państwowy Fundusz Ziemi, a od 1986 roku znajduje się w rękach prywatnych.



Kościół parafialny w Nowej Wsi Wielkiej.

W Nowej Wsi Wielkie w latach 1867-1868 niemieccy kolonizatorzy wybudowali masywny zbór ewangelicko-augsburski. KoÅ›ciół dÅ‚ugoÅ›ci 34 m, szerokoÅ›ci 14 m i wysokoÅ›ci 14 m, z wieżą wysokÄ… na 48 m, wybudowany i wyposażony zostaÅ‚ w modnym wówczas stylu neogotyckim. Wzniesiono także mieszkanie dla pastora, znajdujÄ…ce siÄ™ w pobliżu koÅ›cioÅ‚a. W 1897 r. Å›wiÄ…tyniÄ™ wyposażono w funkcjonujÄ…ce do dnia dzisiejszego organy.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Wsi Wielkiej powstała w 1925 r. dzięki staraniom ks. Arndta. Pierwszym zadaniem parafii było wybudowanie kaplicy i założenie cmentarza. W 1933 r. podjęto plany wybudowania kościoła w Nowej Wsi Wielkiej, które przekreślił jednak wybuch wojny. We wrześniu 1939 r. z kaplicy przed jej dewastacją uratowano monstrancję oraz księgi metrykalne.
Podczas okupacji zginęło około 100 parafian, wielu wywieziono do Generalnej Guberni, a ci, którzy pozostali na miejscu, pozbawieni byli opieki duszpasterskiej i możliwości odprawiania nabożeństw.

25 marca 1945 r. zbór ewangelicko-augsburski zostaÅ‚ przekazany parafii i poÅ›wiÄ™cony jako koÅ›ciół rzymskokatolicki. Wkrótce zaczÄ™to przeprowadzać pierwsze prace remontowe i inwestycyjne oraz uzupeÅ‚niać wyposażenie koÅ›cioÅ‚a. We wnÄ™trzu koÅ›cioÅ‚a zobaczyć można główny oÅ‚tarz, w którym po obu stronach obrazu Niepokalanej umieszczono figury Å›w. Kazimierza Królewicza i Å›w. StanisÅ‚awa Kostki. Na czoÅ‚owej Å›cianie podziwiać można wielki obraz przedstawiajÄ…cy Chrystusa Króla adorowanego przez dwóch aniołów oraz przez osiemnastu Å›wiÄ™tych i bÅ‚ogosÅ‚awionych polskich. W koÅ›ciele znajdujÄ… siÄ™ również obrazy: NajÅ›wiÄ™tszego Serca Pana Jezusa, Matki Boskiej Królowej Polski, Matki Boskiej CzÄ™stochowskiej, MiÅ‚osierdzia Bożego, Matki Boskiej NieustajÄ…cej Pomocy. W 1995 r. koÅ›ciół pw. Niepokalanego PoczÄ™cia NMP w Nowej Wsi Wielkiej wpisano do rejestru zabytków architektury i budownictwa.



Kościół parafialny w Brzozie.

Od 1915 r. msze święte odprawiano w nowo wybudowanej kaplicy w Przyłękach. Mała świątynia nie wystarczała jednak na potrzeby wiernych, w związku z tym już w 1934 r. w Brzozie, jako największej wsi parafii, rozpoczęto budowę kościoła. Kościół w Brzozie, konsekrował prymas Polski kardynał August Hlond 15 maja 1938 r. Budowla w stylu neobarokowym wzniesiona została w miejscu toczonych w 1919 r. walk Powstania Wielkopolskiego. W czasie II wojny światowej kościół przejęli niemieccy ewangelicy. Polacy gromadzili się na modlitwie w Przyłękach, ale i tę świątynię wkrótce zamknięto.

KoÅ›ciół zostaÅ‚ w czasie wojny uszkodzony. Również plebania zbudowana w 1936 r. ucierpiaÅ‚a wskutek dziaÅ‚aÅ„ wojennych i zakwaterowania wojska. Szkody naprawiono po wojnie. KoÅ›ciół w Brzozie ma 25 m dÅ‚ugoÅ›ci, 14 m szerokoÅ›ci i 10 m wysokoÅ›ci oraz jednÄ… wieżę. W nadstawie oÅ‚tarza głównego znajduje siÄ™ rzeźbiona w drewnie tzw. grupa ukrzyżowania (autorstwa KÅ‚obuckiego z Bydgoszczy).  Z kaplicÄ… znajdujÄ…cÄ… siÄ™ przy poÅ‚udniowej Å›cianie koÅ›cioÅ‚a, pod chórem, zwiÄ…zany jest kult Matki Boskiej CzÄ™stochowskiej.



Kościół w Dąbrowie Wielkiej.

CiekawÄ… historycznie zabudowÄ™ wiejskÄ… okresu osadnictwa pruskiego II poÅ‚owy XIX wieku prezentuje architektura wsi DÄ…browa Wielka z charakterystycznym kompleksem – koÅ›ciół, szkoÅ‚a, plebania – oraz ciÄ…giem gospodarstw osadników niemieckich. KoÅ›ciółek w DÄ…browie Wielkiej zbudowany zostaÅ‚ w 1876 r. jako Å›wiÄ…tynia protestancka. Po wojnie przekazano go parafii rzymsko-katolickiej pw. Matki Boskiej Królowej Polski. ZostaÅ‚ wyremontowany wspólnym wysiÅ‚kiem mieszkaÅ„ców wsi.













Galeria

Filmy

Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.
Szlak pieszy im. bł. Czesława Jóźwiaka
Szlak pieszy im. bł. Czesława Jóźwiaka
Dla Biało-Czerwonej.